تبلیغات
پیام نسیم - سیر روش های تدریس عربی و آزمون ها در سه سال اخیر در پیام نسیم
به نام خدا
در طی سه سال گذشته بیشترین دغدغه و تلاشم بر تهیه و ارائه روش های تدریس کارآمد برای عربی پایه هفتم تا نهم بود که در این بین ، همراهی برخی همکاران عزیز در سراسر کشور و نیز دانش آموزان مستعد دبیرستان دستغیب فسا باعث شد این راه با موفقیت طی شود و برای هر نکته ای از درس ، یک راه حل و روش کارآمد تهیه شد.
در کنار این موضوع ، بحث آزمون ها و طراحی آزمون نیز فراموش نشد و با تهیه آزمون هایی هدفمند به عنوان الگوی کار و نیز تدوین اصول طراحی سؤال (سعی شده است همه این امور مورد تأیید استاد بزرگ هم باشند.) سعی شد این بخش مهم و اساسی آموزش نیز همپای تدریس با موفقیت پیش برود که این اصول و متدها قبلا در همین وبلاگ به صورت فایل PDF و پاورپویینت عرضه شده است.
ادامه مطلب یا همین جا را کلیک کنید.
اما آن چه طی سال تحصیلی 95-94 ذهنم را به شدت مشغول کرده بود طراحی آزمون هایی بود که آموزش ها را در حیطه هایی بالاتر مورد ارزیابی قرار دهند و استارت این کار در فروردین 95 زده شد و اولین آزمون مفهومی را با توجه به آن چه در ذهنم بود طراحی نمودم  و سپس با همراهان گروه سنگدلان اقدام به تهیه یک آزمون دیگر نمودیم و بعد از آن بود که مورد پسند همکاران دیگر هم قرار گرفت و همکاران دیگری از گروه تلگرام «دبیران عربی ایران» هم وارد این ماجرا شدند و آزمون هایی را طراحی نمودند.
از آنجا که نباید طرح ها را در یک مرحله متوقف کرد هر روز سعی بر تکمیل این آزمون ها نمودم و خصوصا بر روی دو اصل و هدف بیشتر تفکر و تمرکز نمودم:
1- اصل ترجمه محوری و قواعد در خدمت ترجمه
2- اصل بومی سازی و عملیاتی کردن آن
سؤالاتی که در حدود یک ماه گذشته به این سو نوشته ام سرشار از ایده هایی است که بر این دو اصل استوار است و خودم هم فکر نمی کردم که بتوان اصل بومی سازی را این همه بسط و گسترش داد.
فعلا از انتشار این ایده ها معذورم به دلایلی که کم و بیش می دانیم و ان شاء الله با شروع مدارس همه این ایده ها را با همکاران در میان خواهم نهاد.
فقط تیتروار عرض می کنم که این ایده ها باعث تغییرات اساسی در بخش «متضاد مترادف ، بخش های مختلف ترجمه ، کلمات ناهماهنگ ، درک مطلب ، یافتن نام تصویر ، یافتن فعل مناسب» شده است.

امیدوارم به زودی بتوانم نمونه ای را تقدیم کنم.
از همکارانی که با مشورت های عالمانه خود به بهینه شدن این اصول کمک کرده اند خاضعانه سپاسگزاری می کنم و از همه بالاتر تشکر خاص و ویژه از استاد بزرگ دکتر عباچی که دائما مزاحم ایشان بوده ایم تا با نظر کارشناسی شان راهنمای ما باشند.                   


آدرس کانال تلگرام پیام نسیم
https://telegram.me/payamenasim
http://barato.ir/wp-content/uploads/Telegram-0.png?9def89
اگر بر روی لپ تاپ یا کامپیوترتان ، تلگرام را نصب کرده اید برای ورود به کانال پیام نسیم بر روی تصویر بالا کلیک کنید.طبقه بندی: عربی نهم 95، عربی هشتم 95، عربی هفتم 95، کانال پیام نسیم، خبرها و اطلاع رسانی ها،

تاریخ : یکشنبه 10 مرداد 1395 | 05:45 ب.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات

  • روینیا
  • معنوی
  • کارت شارژ همراه اول