به نام خداوند خالق هنروزیبایی

تصمیم داشتم یكی ازآوازهایاتصنیف های آلبوم دل شدگان رادراین پست خدمت همراهان پیام نسیم تقدیم كنم اما حیفم آمد كه فیلم دلشدگان راخدمتشان معرفی نكنم هرچندبسیاری ازاهالی پیام نسیم سال هاست كه بازنده یاد علی حاتمی وآثارجاودانش زندگی كرده اند.

این فیلم كه به موسیقی زمان قاجارمی پردازد داستان گروهی است كه درزمان احمدشاه قاجار،به دعوت یك فرنگی برای ضبط ردیف های موسیقی ایرانی راهی پاریس می شوندولی طرف فرنگی كه فقط به دنبال سوداست كاررانیمه كاره رها می كند وسرپرست گروه برای ادامه كارمجبورمی شود ملك خودرادرتهران بفروشدوكارراادامه دهدوقتی سفیرایران كه خودنیز خرج سفارت راازجیب شخصی می دهد به اومی گوید:«دست به كاربزرگی زده ای استاد.»پاسخ می دهد«دربرابردماوند(نمادایران)كه بایستم تازه می بینی كه چقدركوچك است» این فیلم سراسرموسیقی وشعر ونماد است.آنهایی كه بافیلم های علی حاتمی آشنایی دارند خوب می دانند كه دیالوگ هایی كه ایشان برای فیلم هایشان نوشته اند تماماشعرواحساسات است صدالبته این فیلم كه موضوعش هم شعروموسیقی است.فكركنم باامروزكه این فیلم رادیدم بیش ازسی وچندبارآن رادیده ام ولی تازه امروزمتوجه شدم باوجودی كه هربارفیلم رابادقت تمام دیده ام امابسیاری ازدیالوگهارا امروزمتوجه شدم هم توجه به لفظ هم نماد ومعنا.عین دیوان حافظ وسعدی كه هرباركه می خوانیدمتوجه چیزجدیدی می شویدوبرخی مواقع احساس می كنید كه این غزل رااصلا تاكنون نخوانده اید.سالیانی پیش بنده به نظرم رسیدكه ازنظرشیرینی وتكرارناپذیری سعدی سینمای ایران علی حاتمی است وبعدمتوجه شدم كه دیگران زودتربه این نتیجه رسیده اند.

دوستان وهمراهانی كه این فیلم راندیده اند یافقط یكی دوباردیده اند رادعوت می كنم كه این تابستان رابرای این فیلم زیبا و پر معنا و نماد، وقت بگذارند حتما لذت خواهید برد.

موسیقی این فیلم رااستادحسین علیزاده ساخته اند ایشان ازشاگردان علی اكبرخان شهنازی فرزندآقاحسین قلی خان و ایشان نیزفرزندعلی اكبر خان فراهانی هستند كه بقای موسیقی ایرانی مدیون این خانواده است.انصافا جناب علیزاده خوب ازپس این كاربرآمده وچه زیبا،كلام وموسیقی وآوازاستادشجریان ودكورولباس ها باهم تطبیق دارند خلاصه می توان گفت كه این فیلم تابلوی بسیارزیبایی است ازلطافت وهنرایرانی درهمه زمینه ها.

دلشدگان سیزدهمین فیلم سینمایی علی حاتمی است. او این فیلم را در سال ۱۳۷۰ کارگردانی کرد. حاتمی علاوه بر کارگردانی ، تهیه کننده و نویسنده فیلمنامه « دلشدگان » نیز هست و صحنه آرائی و طراحی لباسها و دکور ها را نیز خود انجام داده است.

ظاهراقراربراین بوده كه استادشجریان نقش طاهررابازی كندولی بعدامنصرف می شودواستادامین تارخ این نقش را ایفامی نماید ولی استادشجریان شرط نمودندكه از لب خوانی به شیوه فردین و ایرج خودداری گردد و علیزاده نیز محدوده کار را بر ساخت و ترانه و ضربی قرار نداد، بلکه موسیقی فیلم را به عنوان "هنر" در نظر گرفت و با هوشمندی نوشت و اجرا کرد.كلام این تصانیف هم برعهده جناب فریدون مشیری بود كه هم شاعربود وهم باموسیقی آشنا.ظاهرابخش هایی ازآوازهاوتصانیف رااستادشجریان در دامنه كوهستان ودرهوای آزادضبط نموده اند.

طرح زیبای روی جلد نوار و پوستر فیلم نیز از یادنرفتنی است. زیرا با عناصر موسیقیایی انباشته شده است؛ از جمله یک گرامافون بوقی، نماد موسیقی عصر تجدید در ایران و نماد نوستالوژیک در فیلم های ایرانی؛ این طرح را زنده یاد مرتضی ممیز کشیده و به فیلم دلشدگان تقدیم کرده بود.

هنرپیشگانی كه دراین فیلم ایفای نقش كرده اند مانند دیگرفیلم های مرحوم حاتمی،همه ازبزرگان وسرشناسان سینمای ایران هستند.

فرامرز صدیقی ، در« دلشدگان » نفش نوازنده تار را بازی می کند ، امین تارخ آواز خوان است ، اکبر عبدی ضرب می زند ، حمید جبلی سنتور می نوازد و سعید پور صمیمی کمانچه می کشد . به این گروه باید هنرپیشگانی چون محمد علی کشاورز ، شهلا ریاحی ، علی اصغر گرمسیری ، هوشنگ بهشتی ، توران مهرزاد و رقیه چهره آزاد را اضافه کرد . جلال مقدم فیلمساز و منتقد سرشناس سینمای ایران نیز در « دلشدگان » نقشی به عهده گرفته و تنبک می نوازد.

تصنیف دلشدگان باكلام مشیری راازاینجادانلودكنید.

شرح آوازبسیارزیبای ارغنون سازفلك كه درآلبوم دلشدگان موجودنیست

دانلودقطعه آوازكودكی طاهر

برای دانلودتصنیف پاسبان حرم دل اینجاراكلیك كنید.(كلام فریدون مشیری)(درآلبوم موجودنیست)

برای دانلود تصنیف گلچهره 1،اینجاراكلیك كنید.(كلام فریدون مشیری)

برای دانلود تصنیف گلچهره 2،اینجاراكلیك كنید.(كلام علی حاتمی)

برای آشنایی بیشتربا مرحوم علی حاتمی اینجاراكلیك كنید.

برای آشنایی بیشتربا استادحسین علیزاده اینجاراكلیك كنید.

برای آشنایی بیشتربا فیلم دلشدگان اینجاراكلیك كنید.

برای آشنایی بیشتربا علی اكبرخان شهنازی اینجاراكلیك كنید.

برای آشنایی بیشتربا استاد امین تارخ اینجاراكلیك كنید.

برای دیدن نظرات هنرمندان درباره كلام علی حاتمی اینجاراكلیك كنید.

برای آشنایی با مرحوم فریدون مشیری اینجاراكلیك كنید.
طبقه بندی: ادبیات وموسیقی وسینما،
برچسب ها: دلشدگان، علی حاتمی، علی اكبرخان شهنازی، حسین علیزاده، استادشجریان،

تاریخ : جمعه 3 تیر 1390 | 12:25 ب.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو