به نام حضرت حق

این غزل زیبای خواجه شیراز،حضرت لسان الغیب،حافظ رابه تمامی دوستداران آن بزرگ مرد وادی عرفان وادب تقدیم می کنم.

دیده دریا کنم و صبر به صحرا فکنم/و اندر این کار دل خویش به دریا فکنم

از دل تنگ گنهکار برآرم آهی/کاتش اندر گنه آدم و حوا فکنم

مایه خوشدلی آن جاست که دلدار آن جاست/می‌کنم جهد که خود را مگر آن جا فکنم

بگشا بند قبا ای مه خورشیدکلاه/تا چو زلفت سر سودازده در پا فکنم

خورده‌ام تیر فلک باده بده تا سرمست/عقده دربند کمر ترکش جوزا فکنم

جرعه جام بر این تخت روان افشانم/غلغل چنگ در این گنبد مینا فکنم

حافظا تکیه بر ایام چو سهو است و خطا/من چرا عشرت امروز به فردا فکنم

برای دیدن ادامه مطلب ودانلود تصنیف این غزل،ادامه مطلب راکلیک کنید.

 

فکرکنم خودبه خود بدون هیچ شرحی وتوضیحی هرکس برداشتی مناسب راازسخنان آن خواجه اهل راز دارد ولی دراین جایک بیت این غزل را کمی توضیح می دهم البته باعرض معذرت چون رشته تحصیلی بنده ادبیات فارسی نیست

بگشا بند قبا ای مه خورشیدکلاه/تا چو زلفت سر سودازده در پا فکنم

معمولا درادبیات عاشقانه یاعارفانه،محبوب ومعشوق دربلندی به سرو تشبیه می شود که درآثارسعدی وحافظ ازاین دست تشبیهات بسیاراست مخصوصادر غزلیات فرمانروای مُلک سخن جناب سعدی بزرگ.اما خواجه شیراز دراین غزل کاررابه انتها می رساند ومعشوق را به آسمان می رساند که خورشید برسراو کلاه است.وزلف هایش ازآسمان تاپشت پای او می رسدآن جا که می گوید تاچوزلفت سرسودا زده درپافکنم نشان می دهد که سرحافظ چون زلف یارسودا زده است ونیز این که زلف یارتاپشت پایش آمده است.

باهم بررسی می کنیم:

درلباس های قدیم مردان ایرانی لباسی بوده به نام قبا که برروی دیگرلباس ها پوشیده می شده وبند یاکمربندی برروی آن می بسته اند ووقتی پادشاه یا بزرگی می خواسته انعامی بدهد یابخششی بکند دست دربند قبا می نموده وکیسه های زر یاپول رابیرون می آورده است.جناب حافظ این صحنه رابه زیبایی تصویرنموده است.

ای محبوب من که ازبلندبالایی چنانی که خورشیدبه مثابه کلاهی برسرتوقرارگرفته والبته ازتو کسب ارزش می کند،بندقبارابگشا که دراین صورت حافظ سر پرسودای خود را برپایت بیفکند همان طور که موهایت بر پایت ریخته است.

اصولازلف دراشعارعرفانی به معنی عالم تکثرودربرابر عالم وحدت می آید.حافظ زلف یاررا مانعی دربرابر دیدن عالم بالا می داند والبته باعث دلبستگی عارف سالک به عالم بالاتر.

قراربود فقط این بیت راکمی بررسی کنیم.

این غزل زیبارااستادشجریان درآلبوم«گنبدمینا»به همراهی ارکسترسمفونیک اجرانموده است که برزیبایی این غزل صدچندان می افزاید.برای کم شدن حجم فایل،کیفیت آن راپایین آورده ام که دوستان می توانندبامراجعه به آلبوم گنبدمیناباکیفیت بهترآن را گوش دهند.

برای دانلوداین تصنیف اینجاراکلیک کنید.
طبقه بندی: ادبیات وموسیقی وسینما،
برچسب ها: حافظ، گنبدمینا، استادشجریان، ارکسترسمفونیک،

تاریخ : چهارشنبه 3 اسفند 1390 | 11:29 ب.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو