به نام خدا

درطول برگزاری کلاس های ضمن خدمت عربی جدیدالتالیف، سؤالات وشبهاتی توسط همکاران مطرح می شود که پاسخ به آنها می تواند راهگشای بسیار خوبی در امر تدریس باشد وپاسخی برای همکاران دیگر و روشی در امر تدریس.

- یکی از سؤالات این است که تکالیف خانه را چکار کنیم؟

- دفترپاکنویس دراین درس چه وضعیتی دارد؟

این تصویر فقط تزیینی است

اماپاسخ ها:

یک روش که امروز در سیستم های پیشرفته آموزش وپرورش مطرح است طرح «کیف درمدرسه» است. دراین روش دانش آموز کارهای درسی را تماما درمدرسه انجام می دهد وکار وتکلیف درسی برای انجام درخانه ندارد فقط شاید یک سری کارهای تحقیقی ساده که آن هم درصورتی که نیاز باشد اولیاء با او همراهی وهم فکری نمایند.

 ادامه مطلب راکلیک کنید.

بنده این کاررا در سال های اخیر با همین کتبی که تدریس می شد (کتب عربی قبلی) انجام دادم و نتایج خوبی هم داشت. یکی از مشکلات و موانع اجرای این طرح، مدرسه و والدین هستند چون هر دو باسیستم کارِ درخانه خو گرفته اند و برای توجیه آنها، قطعا مدت زمان و حوصله زیادی نیاز هست. معلم اگربرای کارش برنامه داشته باشد می تواند هردو گروه را قانع کند.

یک روز مدیر یکی از مدارس که در آنجا کار می کردم، برسر همین موضوع که «چرا نمی گذاری بچه ها در خانه کار کنند؟» یک ساعت نگذاشت به کلاس بروم و تا آخر ساعت، داخل دفتر دو نفری با هم بحث کردیم و آخرش این جمله را گفت: «تو آخرش خودت را دق کش می کنی فکر خانواده ات باش».  اون وقت فهمیدم دلایل مرا پذیرفته. این را فقط محض این عرض کردم که بدانید برای طرح روش های جدید، مشکلات هست ولی باید درستش کرد و میدان را هم خالی نکرد.

خب اما شرح این روش و لوازم آن:

- دبیر باید برای دقیقه به دقیقه کلاس برنامه داشته باشد تا بتواند از فرصت کلاس نهایت استفاده را بکند. هم وقت درس و هم فرصت هایی برای تفریح وشادابی دانش آموزان.(اینجا)

- باید مطمئن شود که تمام یا اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان درس را در کلاس یاد گرفته اند و این نیاز دارد به یک کار که در بخش بعد می نویسم

- از دانش آموز برای هر پاسخی دلیل بخواهیم چون استدلال کردن هنگامی انجام میشه که طرف به خوبی مطلب را فرا گرفته باشد و بتواند آن را در ذهن تحلیل کند و چنین آموزشی به سختی دچار آفت نسیان می شود.

- درآغاز سال تحصیلی خانواده ها را دعوت کند و آنان را در این باب توجیه کند چون درغیر این صورت تمام بافته های معلم  پنبه می شود.

- دبیر در جلسات توجیهی اولیاء از آنان بخواهد که به هیچ عنوان درکارتدریس اودخالت نکنند ودرصورتی که نظر یاپیشنهادی دارند مستقیما با دبیر در میان بگذارند و خودشان به تدریس در کنار تدریس معلم نپردازند.

- ازاولیاء خواسته شود که به هیچ عنوان به دنبال کلاس خصوصی برای آموزش درس نباشند و البته خود دبیر نیز به این کار مبادرت نورزد که متاسفانه...

- استفاده از کتب کمک آموزشی بازاری ممنوع باشد چون بهترین کتاب کار و بهترین کتاب آموزشی خود دبیر و افکار اوست که با توجه به وضع دانش آموزانش مطالب جانبی را تهیه می کند مگر اینکه بخواهد ایده های برتری از دیگران را استفاده کند.

البته باز هم نکته هایی هست که به خاطر طولانی نشدن مطلب از ذکر آنها خودداری می کنم ودرصورت نیاز بعدا به آنها خواهم پرداخت. این نکات فقط مخصوص این درس نیست ودر دیگر درس ها نیز کاربرد دارد.

سؤال دوم: دفتر پاکنویس در این درس چه وضعیتی دارد؟

در کتب قبل با توجه به اهداف و مشی و سیاق آنها و نیز با توجه به اندازه و فرم کتاب و اندازه متن ها، بنده به شدت طرفدار پاکنویس کردن درس در دفتر بودم و به شدت هم پیگیری می کردم و جز جاهایی که فقط یه علامت ضربدر یا تیک بود، یا بخش «الدراسات القرآنیة» که مجوز نوشتن در کتاب آن هم با مداد راصادر کرده بودم.

اما همه موارد بالا دراین کتاب با کتب قبل متفاوت است. متن کوتاه،فضای باز زیاد،اندازه صفحات بزرگ و با توجه به این مطالب نیازی به دفتر پاکنویس نمی باشد.

نتیجه:

- کار درخانه تعطیل شود.

- نیازی به دفتر پاکنویس نمی باشد.

درارتباط با کتاب جدید التألیف عربی هفتم(پایه اول متوسطه نخست) این پست ها را هم می توانید ببینید(البته اگرقبلا ملاحظه نفرموده باشید)

دانلود کتاب وبارم ونمونه سؤال عربی هفتم

تدریس ضمائر درعربی جدید

چند نکته اساسی درباره کتاب عربی هفتم

بررسی روش تدریس عربی هفتم

گزارشی از دوره ونیز نگاهی به کتاب عربی جدید

بررسی عربی هفتم(اول متوسطه1)

مروری برتصاویر کتاب عربی هفتم

 

همکاران محترم مجاز به استفاده ازاین پست در وبلاگشان می باشند به این شکل که بخش ابتدایی مطلب راآورده وبعد به وبلاگ پیام نسیم لینک نمایند.
طبقه بندی: مباحث زبان عربی،
برچسب ها: عربی، عربی هفتم، عربی اول متوسطه، روش تدریس عربی جدید،

تاریخ : سه شنبه 15 مرداد 1392 | 12:23 ق.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic