به نام خدا


مدتی پیش استاد اشکبوس اعلام نمودند که یکی از همکاران قرار است که یکی از دروس عربی نهم را تدریس کند و از این تدریس به عنوان نمونه فیلمبرداری شود و توسط مدرسین به همه استان ها و شهرها فرستاده شود.
سرکار خانم آقایی قرار بود این وظیفه را متقبل شوند چون امکانی که از دیگر شهرستان ها کسی به تهران برود نبود.
مدتی بعد استاد ، بنده را هم به این مأموریت دعوت نمودند و خود پیگیر مقدمات این کار بودند.
ادامه مطلب یا همین جا را کلیک کنید.

نهایتا بنا شد که بنده و خانم آقایی هر کدام یک درس را در مدت 45 دقیقه تدریس کنیم که یک تدریس کامل نخواهد بود و فقط الگوهایی برای هر بخش ارائه شود و آقایان شیخ عطار و سرکار خانم درودی هم هرکدام در 15 دقیقه یک موضوع دیگر از عربی نهم را بدون ورود به مبحث المعجم و ترجمه ، برررسی فرمایند.

از نکات مثبت و بسیار مهم این بود که در انتخاب درس و شیوه تدریس ، استاد اشکبوس هیچ گونه دخالتی نداشتند و کلا به اختیار خودمان گذاشتند مخصوصا در تدریس های کامل یک ساعتی و آخرین نفری که درس انتخابی را به ایشان اعلام کردم استاد اشکبوس بودند.

و خدا را شکر هر 4 نفر بعلاوه سرکار خانم پارسایان از اعضای گروه «واتساپ» بودند و این افتخاری برای گروه ماست و نقش هدایتگر و همراهی لحظه به لحظه دیگر دوستان گروه واتساپ را هم نمی توان نادیده گرفت.
درسی که برای خودم انتخاب کردم درس 4 عربی نهم بود که به نوعی سنگین ترین درس عربی نهم محسوب می شود چون صیغه های امر جمع و مثنی را در خود دارد.
البته کار سختی به نظر می آمد که درس 4 را به دانش آموزانی تدریس کنی که سه درس قبل را نخوانده اند ولی تدابیری اندیشیده شد که این کار شدنی باشد.


روز یکشنبه 7/4/94 در فرودگاه مهرآباد اولین جلسه هماهنگی را با سرکار خانم ها آقایی و درودی و جناب آقای شیخ عطار برگزار نمودیم که همین جا مجددا از زحمتی که متقبل شدند و به فرودگاه آمدند تشکر می کنم.  با خودمان عهد کردیم هر چه در توان داریم انجام دهیم تا استاد مورد طعن منتقدین بهانه جو قرار نگیرد.

برنامه تدریس عربی نهم در تهران تیرماه 1394


سپس به هتل محل استقرار رفتیم که مرد بزرگ گروه عربی ، استاد اشکبوس در آنجا منتظر ما بودند.


نیم ساعتی خدمت استاد بودیم و سپس به دفتر تکنولوژی رفتیم و از محل فیلم برداری و امکانات بازدید کردیک که آه از نهادمان بلند شد یک اتاق کوچک بدون کولر و ...


ولی بالاخره همین بود و نمی شد کار را تعطیل کرد.

فردا صبح سرکار خانم پارسائیان سرگروه استان البرز هم به جمع ما اضافه شدند.
ما 5 نفر بودیم و استاد هم که راهنمای ما بودند و به شوخی می گفتیم 5+1

اولین کلاس را باید بنده برگزار می کردم ولی وقتی دانش آموزان را دیدیم متوجه شدیم که این ها کلاس هفتمی هستند!!!!!


استاد اشکبوس کمک کردند و مقداری نکات لازم با بچه ها در چند دقیقه صحبت شد و شناختی نسبی از آنها پیدا کردیم و به محل فیلمبرداری رفتیم.

اولین تدریس نوبت بنده بود که 60 دقیقه طول کشید و همه نکات لازم را سعی کردم در آن بگنجانم از روش تدریس
پس از تدریس بنده ، جناب آقای شیخ عطار عزیز ، مبحث وزن ها را در 10 دقیقه تدریس نمودند که فقط تدریس وزن و حروف اصلی بود و وارد ترجمه و المعجم نشدند.

گروه بعد دانش آموزان مدرسه دخترانه بودند که از مدارس عادی بودند و متأسفانه با روش قدیمی با آنها کار شده بود که متأسفانه این خیانت هنوز در برخی مدارس رواج دارد.


سرکار خانم آقایی هم هنرمندانه از کارشان با موفقیت بیرون آمدند و سپس سرکار خانم درودی مبحث افعال ماضی استمراری را تدریس نمودند.


هوا بشدت گرم بود بدون پنکه و کولر و یک اتاق کوچک ولی خدا را شکر که سرانجام این تدریس ، رضایت استاد اشکبوس را در پی داشت و کاری که شده بود هرگونه بهانه را از کسانی که با چماق «نمیدانم ، نمی شود ، شما معلم تیزهوشان هستید و ...» جلو می آیند گرفته است.

تصاویر زیر لحظاتی است که همه از اتاق فرمان با نگرانی و در عین حال با خوشحالی ، تدریس همدیگر را زیر نظر داشتیم و در این میان وجود استاد که لحظه ای از کارها غافل نشدند امید بخش ما بود و واقعا ایشان مصداق بارز خستگی ناپذیری و ایثار هستند.

تصاویر زیر هم عکس های یادگاری در حول و حوش برنامه است و جا دارد تشکر کنم از دانش آموزان خوبی که انصافا  نقش بزرگی در برنامه ما داشتند و توانستند به صورت جهشی عربی نهم را با ما همراهی کنند.

سعی می کردیم لحظاتی استاد را از اون اتاق گرم و خفه کننده جدا کنیم به بهانه های مختلف

برنامه دیگری هم بود که مصاحبه های کوتاه استاد اشکبوس با این گروه بود که مهمترین نکات مورد نیاز در این مصاحبه ها گنجانده شده بود.چون باید به فرودگاه می رسیدم متأسفانه فرصتی نشد که برای مصاحبه بقیه همکاران در استودیو بمانم و به همین خاطر از آنها تصویری نداشتم.

این موفقیت حاصل نمی شد جز به اخلاص همکاران که خودشان را کنار گذاشتند و نیز شمع وجود استاد که گرما بخش همیشگی محفل همکاران است و آن روز هم صمیمانه همراه ما بودند.

ان شاءالله DVD این برنامه توسط مدرسین ضمن خدمت به همه مناطق ارسال می شود و حتما آن را از مدرسین بخواهید که برنامه های متنوع آموزشی دیگری نیز در آن وجود دارد.هرکو شراب فرقت روزی چشیده باشد
داند که سخت باشد قطع امیدواران

فقط جای یک نفر خیلی خالی بود
استاد عباچی بزرگ

طبقه بندی: خبرها و اطلاع رسانی ها،
برچسب ها: عربی نهم، روش تدریس، استاد اشکبوس،

تاریخ : سه شنبه 9 تیر 1394 | 08:30 ب.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic