به نام خدا
خلاصه «مبحث بومی سازی»موضوع اول:
با توجه به برداشت های گوناگون و سلیقه ای از «بحث بومی سازی آموزش زبان عربی» که گاه این تفسیرها هیچ سنخیتی با اهداف بومی سازی ندارد و با عنایت به این که مُدَرِّسان محترم باید این موضوع مهم را به طور ملموسی برای همکاران تشریح نمایند تا برداشت و وحدت رویه در این موضوع باشد و درک صحیح آن به آموزش زبان عربی ، جهت مناسب می دهد مدتی قبل این موضوع را در گروه واتساپ «دبیران عربی ایران» به بحث گذاشتیم که:

ادامه مطلب یا همین جا را کلیک نمایید.
برداشت دقیق شما از «بومی سازی آموزش زبان عربی» چیست؟
همکاران به صورت فعال در این بحث شرکت نمودند و ما حصل بحث در یک فایل PDF جمع آوری گردید. برای جمع بندی ، نظراتی که بسیار به هم شبیه بودند در هم ادغام یا حذف شدند و نظراتی هم که مغایر با بحث «بومی سازی» بود ، در پایان مبحث آورده شده اند تا برداشت های ناصحیح هم مشخص شده باشند.
این متن به رؤیت و تأیید استاد بزرگ عباچی هم رسیده است و چون استاد اشکبوس درگیری کاری زیادی دارند مزاحم ایشان نشدیم هرچند بعدا این متن را ملاحظه خواهند فرمود.
جمع بندی این موضوع به کلاس های ضمن خدمت برخورد نمود و فرصت انتشار آن فراهم نیامد تا الآن که فرصتی شد تا تقدیم همکاران گردد.

موضوع دوم:

پیام نسیم مرجع بررسی کتب عربی متوسطه اول
تجربه نشان داده است که اگر اهم مطالبی که زیر بنای آموزش عربی به سبک نوین هستند با تأکید بیشتر در کلاس های ضمن خدمت مطرح شوند ، رسیدن به اهداف را آسان تر و مطمئن تر می نماید به همین خاطر ، نکات مهم را در یک پاورپویینت جمع آوری نمودم که در کلاس های ضمن خدمت بسیار بر روی مطالب آن مانور داده شد و دو اصل در آن بسیار پر رنگ بودند.

فایل پاورپویینت برای کلاس های ضمن خدمت

از خصوصیات کلاس های ضمن خدمت امسال این بود که به هر موضوع و تمرینی رسیدیم از همکاران خواستم که برای آن دو نوع سؤال به صورت شفاهی طراحی کنند. یک نمونه سؤال منطبق بر اهداف و یک نمونه سؤال خارج از اهداف و در باره آن استدلال کنند.
سؤال منطبق بر اهداف مانند:
أنتُم .........  الدرسَ. (کَتَبتُم – کتبوا)

سؤال مغایر با اهداف مانند:
أنتُم .........  الدرسَ. (کَتَبتُم – کتبتُنَّ)

فایل پاورپویینت برای کلاس های ضمن خدمت

و نیز با بررسی ملمعات سعدی بزرگ به این سمت رفتیم که قواعد را خوب آموخته ایم ولی در ترجمه دارای ضعف های بسیار هستیم که مغایر با اصل و هدف آموزش زبان است.

ان شاءالله در مجالی دیگر به این مهم پرداخته می شود.

             

دو فایل PDF و پاورپویینت را از لینک های زیر دانلود نمایید.


دانلود فایل PDF خلاصه «مبحث بومی سازی»
قبلا این پاورپویینت در اختیار همکاران عضو گروه واتساپ قرار داده شده است ولی یک سری تغییراتی دارد که می توانند مجددا دانلود فرمایند.

لینک دانلود پاورپویینت طراحی سؤالات عربی


دانلود فایل پاورپویینت برای کلاس های ضمن خدمت

لینک دانلود پاورپویینت طراحی سؤالات عربیدوستانی که از این پست در وبلاگ ها یا سایت های خود استفاده می کنند لطف فرمایند و به همین وبلاگ لینک دهند و از قرار دادن مستقیم مطالب در وبلاگ ها یا آپلود کردن این فایل ها خودداری فرمایند و البته اعضای گروه واتساپ «دبیران عربی ایران» از این امر مستثنی هستند.طبقه بندی: مباحث زبان عربی،
برچسب ها: بومی سازی، گروه واتساپ، ضمن خدمت، عربی نهم 94،

تاریخ : سه شنبه 24 شهریور 1394 | 11:28 ب.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic