به نام خدا

اواسط شهریور ماه بود که این سؤال در گروه واتساپ «دبیران عربی ایران» مطرح گردید و نظرات و ایده های همکاران گردآوری شد که در اینجا در قالب یک فایل PDF تقدیم می گردد.
تأکید همیشه ما بر این بوده است که در توزیع بارم ها ، رعایت مقدار نمره قواعد و ترجمه بشود یعنی قواعد 1 نمره در عربی هفتم و 2 نمره در عربی هشتم و نهم

این به معنی این نیست که قواعد ارزش کمی دارد. خیر. ولی باید نحوه تدریس و تأثیر گذاری آن تغییر کند.

ادامه مطلب یا همین جا را کلیک کنید.
مثلا فرض کنیم درس دوم عربی نهم که بحث وزن هاست
همه آن چه را در این درس فرا می گیریم اعم از کلمات هم خانواده ، حروف اصلی ، حروف وزن و وزن کلمات همه در خدمت این هستند تا بتوانیم فعلا دو وزن «فاعل و مفعول» را تشخیص دهیم تا بر اساس آن بتوانیم کلمات بر این وزن ها را بشناسیم و ترجمه کنیم و اگر راهی دیگر بود قطعا از آن آموزش های مقدماتی صرف نظر می کردیم و این یعنی هدف شناسی.

اما گاه می شود که هدف را فراموش می کنیم و می پردازیم به این موضوعات:
- چگونه کلمات را وزن کنیم؟
- وزن چه نوع کلماتی را در امتحان بیاوریم؟
- ...

اگر در اینجا گفته می شود حق داریم و مجاز هستیم که در آزمون تشخیصی آغازین ، از بارم 1 یا 2 نمره قواعد عبور کنیم و مقدار بیشتری را به آن اختصاص دهیم در واقع منظورمان قواعد در خدمت ترجمه است و گرنه از نظر آموزش های کتب جدید ، قواعد بما هو قواعد ارزشی ندارند.

                               

فایل جمع بندی شده این مبحث را از لینک زیر دانلود کنید.مطالب و پاورپویینت گویای مربوط به درس اول عربی نهم را از پست زیر دانلود نمایید.مطالب و پاورپویینت گویای مربوط به درس دوم عربی نهم را از پست زیر دانلود نمایید.ان شاءالله بزودی پاورپویینت های مربوط به دروس سوم و چهارم هم تقدیم خواهد شد.

تا آن روز
شاد و سربلند باشیدطبقه بندی: مباحث زبان عربی،

تاریخ : پنجشنبه 2 مهر 1394 | 10:50 ق.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic