تبلیغات
پیام نسیم

پیام نسیم
سعدی بزرگ فرماید: از دست دوست هر چه ستانی شکر بود/ وز دست غیر دوست، تَبَرزَد تبر بود 
قالب وبلاگ
صفحات جانبی
به نام خدا


برنامه های زیادی برای انتشار در نوبت هستند که متأسفانه فرصت بسیار اندک شده است.

گزارش همایش دبیران عربی دو مقطع در استان البرز که نکات آموزنده ای توسط استاد مطرح گردید و البته مهمان نوازی اداره کل این استان و تلاش سرگروه های این دو مقطع بسیار چشمگیر بود.

یکی دو تا کلیپ آموزشی مربوط به عربی نهم هم در نوبت انتشار هستند و ...

فعلا به پاورپویینت گویای پیام نسیم
درس دوم عربی هفتم بپردازم که نسبت به سال گذشته ، با تغییرات زیاد از نظر شکل و ظاهر و خلوت شدن صفحات
منتشر می شود.

ادامه مطلب یا همین جا را کلیک کنید.
اما نکاتی در باره این درس که باید به آن توجه شود.

لازم نیست که معلّم درباره «ماذا» موشکافی کند و وارد جزئیّات گردد. همین که دانش آموز دریابد معنای «ماذا» چیست؛ کافی است؛ امّا در مورد «ماهُوَ» و «ماهیَ» وضعیّت کمی فرق دارد و باید مذکّر و مؤنّث بودنِ آنها را تشخیص دهد، ولی لازم نیست در به کارگیری زبان و در  مهارت شفاهی دقیقاً آن را درست به کار بگیرد؛ زیرا در سال اوّل چنین چیزی هدف نیست. هدف آموزشی تشخیص دادن است نه ساختن جمله.

لازم است دانش آموز بداند استعمال کلمات «هوَ» و «هیَ» در «ماهُوَ» و «ماهی» ضرورت ندارد و کلمهٔ پرسشی بدون وجود «هوَ» و «هیَ» نیز رسا است. «ماهُوَ» و «ما هیَ» بیشتر در عربی امروزی کاربرد دارد و فرقی بین «ما هوَ اسمُكَ؟» و «مَا اسمُكَ؟» نیست؛ جز اینکه در اوّلی نوعی تأکید وجود دارد.

پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی

تمرین سوم:

تمام کلمات متضادی را که تاکنون خوانده است یک جا ملاحظه می کند. برای تسهیل آموزش کلمات متضاد در گوشه ای آمده است و انتظار می رود در امتحانات نیز همین روش انجام گیرد تا آموزش و ارزشیابی تسهیل شود و شیوه ای جز این مردود است؛ یعنی نباید معلّم از دانش آموز بخواهد کلمهٔ متضاد را از حافظهٔ خودش استخراج کند؛ مثلاً چنین سؤالی مورد تأیید نیست. متضاد این کلمات را بنویسید: صَعْب ............    غالیة  ........

البته در این پاورپویینت ، بعد از بخش المعجم هم کلمات متضاد و مترادفی را که خوانده است آورده شده است و این به خاطر اهمیت این موضوع در آموزش یک زبان است.

پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی

تمرین چهارم:
گاه دیده شده است که برخی همکاران کلمات مذکر و مؤنث را به عنوان متضاد یا مترادف استفاده می کنند در حالی که چنین نیست و برای استفاده در آزمون باید بگوییم معادل مذکر یا معادل مؤنث کلمات را پیدا کنید.


تذکر بسیار مهم:
در مورد متضاد و مترادف و نیز معادل های مذکر و مؤنث نباید دانش آموز چیزی را از حافظه خود استخراج کند بلکه کلمات داده می شود و دانش آموز ، انتخاب می کند.


               

یک سری نکات که سال گذشته در طراحی سؤالات امتحانی تهیه شده است و استاد بزرگ دکتر عباچی هم بر آن مقدمه نوشته اند و آن را تأیید فرموده اند در قالب پاورپویینت تقدیم می شود.
قابل ذکر است که این همان پاورپویینتی است که سال قبل منتشر گردید و چون ممکن است برخی همکاران آن را ندیده باشند مجددا آپلود می شود.


                   


برای دانلود پاورپویینت گویای پیام نسیم ، بخش سوم از درس دوم ، عربی هفتم ، لینک زیر را کلیک کنید و پس از دانلود ، به وسیله برنامه WinRar آن را از حالت زیپ بیرون بیاورید.
دانلود پاورپویینت گویای پیام نسیم درس پنجم از عربی هشتم سال93


اگر فونت های به کار رفته در این پاور پویینت یعنی فونت های B titr و Adobe Arabic بر روی سیتم شما نصب نشده است این فونت ها را از لینک زیر دانلود نموده و نصب نمایید تا پاروپویینت به هم ریختگی نداشته باشد.
دانلود دو فونت بی تیتر و ادوبی عربیک که در این برنامه استفاده شده اند.

دانلود پاورپویینت طراحی سؤالات امتحان که مطالعه چند باره آن را به همکاران توصیه می نمایم.*******************************


استفاده از مطالب این پست در وبلاگ ها آزاد است به شرط این که لینک ها قرار داده نشود و بخش ابتدایی مطلب آورده شود و ادامه را به پیام نسیم لینک دهند.
استفاده غیر از این شکل ، یا قرار دادن لینک دانلود در وبلاگ ها ، شرعا و قانونا به عهده سرورانی که استفاده می کنند.
طبقه بندی:
برچسب ها: پاورپویینت گویا، پیام نسیم، عربی هفتم، روش تدریس، نکات طراحی آزمون عربی،
[ چهارشنبه 4 آذر 1394 ] [ 08:29 ب.ظ ] [ حجت الله عباسی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


هدف ازایجاد این وبلاگ تعامل باهمکاران محترم درتدریس درس عربی ودینی راهنمایی ونیزکندوکاوی درموسیقی وادبیات فاخراست.نام وبلاگ به خودی خودگویای هدف اخیراست.ضمنابرای حفظ دوستی ها قرارداریم واردبحث سیاست نشویم.اكثراوقات باید باوبلاگ باشم ولازم میدونم ازخانم مهربانم كه مشكلات راباصبوری تحمل میكنه تشكركنم.یاحق

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
امروز با لسان الغیب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

کتاب کار پیام آسمان نهم

دریافت کد ابزار آنلاین