تبلیغات
پیام نسیم - یک نمونه سؤال عربی نهم درس 1تا4 +تحلیل
به نام خدا

در این پست یک نمونه سؤال مربوط به درس اول تا چهارم عربی نهم تقدیم می شود.
کانال تلگرام پیام نسیم
https://telegram.me/payamenasim


جدیدترین فیلم روش تدریس درس پنجم عربی نهم (فعل نهی) توسط دانش آموزان دبیرستان شهید دستغیب را می توانید از کانال پیام نسیم دریافت نمایید.
تصویری از اکتشاف فعل نهی توسط دانش آموزان

همکاران محترم لطف بفرمایند این نمونه سؤال را در وبلاگ ها یا گروه های درسی تلگرام نگذارند و به پیام نسیم لینک دهند تا این توضیحات که از خود نمونه سؤال لازم تر است به رؤیت همکاران برسد.
لازم به توضیح است که بنده زیاد به آزمون قلم و کارغذی اعتقادی ندارم و این را هم مدرسه برنامه ریزی کرده بود تا امتحان برگزار شود.

ادامه مطلب یا همین جا را کلیک کنید.

سعی کردم که این نمونه سؤال به گونه ای باشد که با وجودی که در برخی موارد سطح نسبتا دشوار دارد ولی از اهداف کتاب خارج نشود و می تواند یک نمونه سؤال دقیقا هماهنگ با اهداف مخصوصا برای مدارس خاص باشد.
برخی دوستان سؤالات قاعده محور و معماگونه طرح می کنند و بهانه هم این است که ما مدارس خاص هستیم و دانش آموز باید بیشتر بفهمد و این به دو مطلب برمی گردد.

1- این که فکر می کنیم دانش آموز باید همه چیز را در یک سال یاد بگیرد و این دانش آموزان تافته جدابافته هستند.
2- گاهی فکر می کنیم علم و دانش همان است که ما آموخته ایم و اگر جز آن به دانش آموز یاد داده شود کار ناقص است.

اما تحلیل این آزمون:
سؤال 3: خواستم به این نکته اشاره شود که بر خلاف برخی تصورات ، «بنین» با «بنات» نه متضاد است و نه مترادف بلکه فقط از نظر جنس با هم تفاوت دارند و پاسخ مترادفش همان «أبناء» است.
سؤال 6: به نوعی یک کار جدید است که خواستم قدرن درک مطلب و تحلیل در ترجمه را محک بزنم هرچند برخی همکاران با این سؤال موافق نبودند ولی گفتم یک تجربه بشود بد نیست.

سؤال7: درک مطلب مهم ترین و سخت ترین بخش طرح آزمون است که نباید از متن کتاب یا مشابه آن کپی شود.
این درک مطلب که یک داستان طنز از آقای جلیلی است به یک نکته اخلاقی در مورد واتساپ هم اشاره دارد و گزینه ها هم طوری طراحی شده اند که واقعا درک مطلب باشد نه این که بخشی از متن ، مستقیما پاسخ آن سؤالات باشد.

سؤال14 و 15 که مربوط به بخش قواعد است باز هم به کمک ترجمه آمده است تا ترجمه محوری و قواعد در خدمت ترجمه را نشان دهد و قواعد محض فقط در سؤال 13 است.

ان شاءالله بتوانیم به کمک هم روز به روز به بهبود فرایند آموزش و ارائه روش های بهینه تدریس و طراحی آزمون های هدفمند کمک کنیم.

                    

برای دانلود فایل PDF نمونه سؤال ، لینک زیر را کلیک کنید.


*******************************


استفاده از مطالب این پست در وبلاگ ها آزاد است به شرط این که لینک ها قرار داده نشود و بخش ابتدایی مطلب آورده شود و ادامه را به پیام نسیم لینک دهند.
استفاده غیر از این شکل ، یا قرار دادن لینک دانلود در وبلاگ ها ، شرعا و قانونا به عهده سرورانی که استفاده می کنند.
طبقه بندی:
برچسب ها: نمونه سؤال، فیلم و کلیپ آموزشی، عربی نهم،

تاریخ : یکشنبه 15 آذر 1394 | 07:49 ب.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.