تبلیغات
پیام نسیم - بررسی و تحلیل درس سوم بخش 2 از عربی هفتم+پاورپویینت گویا
به نام خدا


در این پست به امید خدا پاورپویینت گویای پیام نسیم ، بخش دوم از  درس سوم عربی هفتم و نیز تحلیل آن تقدیم می گردد.
روش تدریس به نوعی در آن در بخش بدانیم گنجانده شده است.

سعی کرده ام که در این پاورپویینت ، فضاها شاداب تر و خلوت تر باشد و فهرست نیز به آن افزوده شده است و لینک هایی در اکثر صفحات برای بازگشت به فهرست وجود دارد. در یکی دوجا ، زنگ تفریح هم قرار دهم تا دانش آموزان بتوانند لحظات شادی را با موسیقی های دلخواهشان در کلاس داشته باشند.

ادامه مطلب یا همین جا را کلیک کنید.پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی متوسطه اول

کلمات متضاد و مترادف نیز یکجا آورده شده اند تا مروری بر این لغات باشد و به صورت یک تمرین قبل از شروع متن درس است و پاسخ نیز نوشته نشده است.

نکات مهم در مورد این درس:
درمورد کاربرد عدد «واحد» و «اثنان» باید توجه داشت که این اعداد به عنوان صفت برای اسم خودشان می آیند و بیشتر برای تأکید بر مفرد و مثنی بودن موصوفشان است. در اینجا عدد و معدود در واقع وجود ندارد مثلا رجل خود به خود معنی یکی را در خود دارد در عبارت «رجل واحد»  کلمه واحد برای رجل  ، در واقع صفت می باشد وهمچنین است رجلانِ که خود به خود مفهوم مثنی را در خود دارد و درعبارت «رجلان اثنان» کلمه «اثنان» صفت برای «رجلان» می باشد نه عدد و معدود.

تحلیل درس:
- عددهای یک تا دوازده تدریس شده است. این عددها به صورت  کاربرد عام(کاربرد مذکّر)تدریس شده اند. تدریس عددها فقط به همین شکل باید صورت بگیرد

1واحِد 2اثْنانِ  3ثَلاثَة  ٤أَرْبَعَة   ٥خَمْسَة  ٦سِتَّة  7سَبْعَة    8 ثَمانیَة    9تسْعَة  10عَشَرَة    11أحَدَعَشَرَ     12اثْناعَشَرَ

- نباید از کلماتی در تدریس یا ارزشیابی استفاده کرد که نیاز به استفاده از شکل ثلاث، أربع،خمس … و عَشر پیدا شود. مثلا نباید از کلماتی مانند: الطالبات،الشجرات ، المدرسات، البنات و... استفاده کرد چون عدد برای این اسم ها به صورت مذکر می آید که اصلا موضوع این کتاب نیست و نباید برای اطلاع دانش آموزان آنهارا وارد مباحثی کرد که جز سر درگمی برای دانش آموز ومعلم سود دیگری ندارد(قابل توجه سرگروه های محترم برای بررسی ونظارت واصلاح ارزشیابی ها)
- همچنین مبحث تطابق عدد و معدود و ویژگی های معدود از اهداف کتاب درسی نیست.در حقیقت چنین بحثی از سخت ترین مباحثی است که دانشجوی زبان عربی با آن مواجه است.شاعری عرب می گوید: فی النَّحوِ لا یَقهَرُنی إلّا تَفاصیلُ العَدَدِ.

پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی متوسطه اول

- دانش آموزی که عددهای سه تا نه را حفظ است؛ در حقیقت عددهای سیزده تا نوزده را نیزبه آسانی می داند؛ زیرا 13تا19همان3 تا 9 است که در انتهای خود جزء «عَشَرَ»را اضافه دارد. (ثَلاثَة عَشَرَ، أربَعَةَ عَشَرَ، خَمسَةَ عَشرَ ... تسعَةَ عَشَرَ)
- همین که دانش آموز معنای «کَم» را می داند کافی است. اعراب کلمه بعد از «کم» مورد نظر نیست و در بالا به خاطر پاسخ به سؤال برخی همکاران اضافه شده است.

جدول انتهای فصل: درانتهای فصل دوم همه کلمات پرسشی در یک جدول آماده است؛ تا دانش آموز دریابد هدف آموزشی اصلی این پنج درس چه بود.پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی متوسطه اول
تمارین:
تمرین اوّل: هدف حفظ عددهای اصلی یک تا دوازده در شکل عام (مذکّر) است.
تمرین دوم: آشنایی با جمله های پرسشی دارای اسم استفهام «کَمْ» و «عددهای اصلی» است.
تمرین سوم: ترجمهٔ جملاتی که در اجزای آن کلمهٔ پرسشی «کَمْ» و نیز عدد به کار رفته است؛ به منظور تقویت توان مکالمهٔ دانش آموز.


دانش افزایی برای دبیر(نه برای دانش آموز)

1- معدود عددهای سه تا ده جمع است و مجرور. مثال: خَمْسَةُ أولاٍد . خَمْسُ بَناتٍ. سِتَّةُ فَلّاحینَ. سِتُّ فَلّاحاتٍ.
2- معدود 11 تا 99مفرد و منصوب است. (إِذْ قَالَ یُوسُفُ لِأَبیِه یَا أَبَتِ إِنّی رَأَیْتُ أَحَدَ عَشَرَ کَوْکَبًا وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ رَأَیْتُهُمْ لی سَاجِدِینَ)یوسف، 4
3- بَحْر: دریا. جمع آن بحار، أبحُر و بُحور  باید توجه داشت که کلمه «أَبحُر» ، «جمع قِلّة است»

4-  مُصْحَف: به معنای کتاب است و بر قرآن کریم اطلاق شده است.
5- نار: آتش. جمع آن نِیران است.
6- وَجْه: صورت. جمع آن وُجوه و أوجُه است. أوجُه «جمع قلّة» است


                


برای دانلود پاورپویینت گویای پیام نسیم درس سوم بخش دوم از عربی هفتم، لینک زیر را کلیک کنید.
توضیح این که این پاورپویینت ها بوسیله برنامه Winrar زیپ شده اند و باید ابتدا از زیپ خارج شوند. از پاورپویینت 2013 استفاده کنید یا لااقل از 2010 چون با 2007 کار نمی کند و صوت ها انتقال نمی یابند.

دانلود پاورپویینت گویای پیام نسیم درس پنجم از عربی هشتم سال93


اگر فونتها را قبلا نصب نکرده اید و فونتها به هم ریختگی دارد ، حتما از لینک زیر فونت ها را دانلود و نصب نمایید. B Titr و Adobe Arabic

دانلود دو فونت بی تیتر و ادوبی عربیک که در این برنامه استفاده شده اند.

برای دریافت کلیپ های آموزشی جدید حتما وارد کانال پیام نسیم شوید.
آدرس کانال تلگرام پیام نسیم
https://telegram.me/payamenasim


*****************

استفاده از مطالب این پست در وبلاگ ها آزاد است به شرط این که لینک ها قرار داده نشود و بخش ابتدایی مطلب آورده شود و ادامه را به پیام نسیم لینک دهند.
استفاده غیر از این شکل ، یا قرار دادن لینک دانلود در وبلاگ ها ، شرعا و قانونا به عهده سرورانی که استفاده می کنند.پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی متوسطه اولطبقه بندی:
برچسب ها: پاورپویینت گویا، پیام نسیم، عربی هفتم، روش تدریس،

تاریخ : شنبه 21 آذر 1394 | 11:07 ب.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.