تبلیغات
پیام نسیم - بررسی درس ششم عربی هشتم+پاورپویینت گویای پیام نسیم
به نام خدا


این روزها فصل امتحانات است و معمولا کلاس های درس به طور جدی برقرار نیستند و همه درگیر امتحانات هستند و به همین خاطر تهیه پاورپویینت های گویای پیام نسیم نیز به کندی پیش می رود.
در این پست پاورپویینت گویای پیام نسیم درس ششم از عربی هشتم تقدیم می گردد که تغییرات کتاب چاپ 94 در آن اعمال شده است و صفحات نیز زیباسازی شده اند تا نشاط بیشتری را ایجاد کند.

ادامه مطلب یا همین جا را کلیک کنید.
روش تدریس:
تأکید می شود که به هیچ عنوان نیاز نیست که دانش آموز ، ساختن و تبدیل کردن افعال را بداند و با توجه به قرائن و شواهد و نیز معادل فارسی ، افعال را می شناسد و ترجمه می کند.
مثلا نیاز نیست که بداند فعل «تخرجون» متغلق به کدام صیغه است بلکه در متن آن را می شناسد و ترجمه می کند.

آن چه در پایان تدریس این درس مد نظر است این است که دانش آموز بتواند ضمیر های «أنتم ، أنتنَّ و أنتما» را بشناسد و ترجمه کند و به قرینه این ضمائر فعل های مربوط به آنها را نیز ترجمه کند.
نکته مهم این است که علاوه بر اینکه نباید از دانش آموز ساختن فعل را بخواهیم ، نباید فعل را برای ترجمه در خارج از جمله یا بدون قرینه بدهیم.
یعنی باید به هدف توجه کنیم که هدف از آموزش عربی در سیستم آموزش و پرورش ، فهم و ترجمه متن است که کلمات داخل متن شناسایی و ترجمه می شوند.

دانش آموز صرف فعل فارسی را می داند حالا به کمک آنچه می داند آنچه را که نمی داند می آموزد. با این که فهم مطالب آموزشی این بخش آسان است امّا نباید توقّع داشته باشیم که فراگیر به سرعت مطلب را بیاموزد. یادگیری در سایۀ تـمرین و تکرار و تلاش به دست می آید.
در همین پست بررسی انواع روش تدریس ها و تطبیق آنها با هم و مزایا و معایب هریک ، تقدیم می شود که البته کاری است که در سال گذشته انجام و تقدیم شد.
پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی

در این پاورپویینت ، بخش «بدانیم» ، با بخش «درسنامه» کتاب «عربی هشتم با پیام نسیم» ترکیب شده است تا آموزش را تسهیل نماید و مثال های بیشتری نیز به آن افزوده شده است.مطالب زیر از کتاب راهنمای معلم گرفته شده است:

فرآیند آموزش:

پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی

متن درس ماجرای سفر به عتبات است. هر سال چندین میلیون ایرانی رهسپار عتبات عالیات می شوند و همین نشان دهندۀ اهمّـیّت این درس است.
ازآنجاکه گفت و گو با پزشک یکی از موضوعات مناسب در مکالمات است لذا در انتهای متن درس گفت و گویی با پزشک تنظیم شده است.

فنّ ترجمه:
پیش از این دانش آموز با کلمۀ پرسشی «لِماذا» آشنا شده است. در اینجا رسماً آموزشِ پرسش و پاسخ با این کلمه آغاز شده است. او می آموزد برای پاسخ به «لـماذا» با «لِـأنَّ» یا «لِـ» شروع کند. این بخش در درک مطلب به دانش آموز کمک اساسی می کند.


اَلتَّمارین

پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی

تـمرین اوّل:
هدف تقویت توانایی دانش آموز در درک مطلب است. از فراگیر می خواهیم هر جمله را بخواند و ترجمه کند. این کار نـمرۀ شفاهی او را تشکیل می دهد.
تـمرین دوم:
هدف تقویت مهارت زبانیِ خواندن و ترجمه است. تصویر به خواننده کمک می کند تا درست ترجمه کند. این تمرین و تمـرینات مشابه در عین حال که مهارت قرائت و ترجمه را تقویت می کند غیر مستقیم مهارت نحوۀ سخن گفتن را آموزش می دهد.
تـمرین سوم:
هدف تقویت مهارت قرائت و ترجمه است. دانش آموز باید بتواند فعل مضارع را در جمله تشخیص دهد.
تـمرین چهارم:
هدف تشخیص فعل مضارع درست است. هرچند تبدیل و ساختن ساخت های مختلف فعل لازم نیست ؛ امّا توانایی تشخیص و ترجمۀ درست فعل مدّ نظر است.
تـمرین پنجم:
هدف تقویت قدرت ترجمۀ افعال ماضی و مضارع است. در امتحان از طرح سؤال شبیه به این تمرین خودداری شود. این تمرین صرفاً برای تقویت دانش آموز است. ترجمۀ فعل باید در جمله و به کمک قرائن صورت گیرد.
تـمرین ششم:
هدف این تـمرین تقویت ذخیرۀ واژگانی دانش آموز است. ازآنجاکه ترجمه از فارسی به عربی از اهداف کتاب نیست؛ لذا 16 پاسخ روبه روی دانش آموز قرار دارد.
تـمرین هفتم:
هدف تقویت مهارت سخن گفتن است. در دروس قبلی نیز تذکّر داده شد از آنجاکه پاسخگویی شفاهی نیاز به سرعت عمل دارد ؛ نباید از دانش آموز بخواهیم ظرایف صرفی و نحوی را رعایت کند.

نور السماء:
دانش آموز آیاتی چند از کلام الله مجید را مطابق با ساختارهای خوانده شده تلاوت و ترجمه می کند. آیات نوشته شده در کتاب عربی هفتم و هشتم مطابق با ساختارها و کلمات خوانده شده هستند.

دانش افزایی برای دبیر (نه برای دانش آموز)
1- «أربَعونَ» در حالت رفع و «أربعین» در حالت نصب یا جر قرار دارد.
2- «حافِلَة» در گویش عامیانۀ حجازی «باص» و در گویش عراقی «مُنشِأة» و در گویش مصری «أتوبیس» گفته می شود.
3- «حَبّ» قرص است و خودِ واژۀ «القُرص» به معنای «لوح فشرده» یا همان «سی دی» است.
4- «عِندَك»، «لَك» و «لَدَیـك» هر سه به معنای «داری» هستند.
در زبان عربی با وجود این همه وسعت مصادر، مصدری معادل «داشتن» وجود ندارد.
«ما عِندَكَ»، «لَیسَ لَدَیكَ» به معنای «نداری» است. «کانَ عِندَكَ» یعنی «داشتی»
5- «سُکَّر» در عربی به معنای «قند» و «شکر» است.
6- «مَساء» زمان میان ظهر تا مغرب (بعد از ظهر)؛ غروب؛ شبانگاه.
7- «وَصَفَ» علاوه بر معنای «وصف کرد» به معنای «تجویز کرد، نسخه نوشت» می باشد و واژه های «وَصفَة» و «مُستَوصَف» از همین ریشه هستند.
                


برای دانلود پاورپویینت گویای پیام نسیم درس ششم از عربی هشتم، لینک زیر را کلیک کنید  و پس از دانلود آن را به وسیله برنامه Winrar از حالت زیپ خارج کنید. ضمنا از آفیس 2013 یا لااقل از 2010 استفاده کنید. با 2007 درست کار نمی کند.

دانلود پاورپویینت گویای پیام نسیم درس پنجم از عربی هشتم سال93


اگر فونتها را قبلا نصب نکرده اید و فونتها به هم ریختگی دارد ، حتما از لینک زیر دو فونت B Titr  و Adobe Arabic را دانلود و نصب نمایید.
دانلود دو فونت بی تیتر و ادوبی عربیک که در این برنامه استفاده شده اند.


                پیام نسیم مرجع بررسی کتب نونگاشت عربی

برای دریافت کلیپ های آموزشی جدید و مباحث درسی ،  حتما وارد کانال پیام نسیم شوید.
آدرس کانال تلگرام پیام نسیم
https://telegram.me/payamenasim


*****************

استفاده از مطالب این پست در وبلاگ ها آزاد است به شرط این که لینک ها قرار داده نشود و بخش ابتدایی مطلب آورده شود و ادامه را به پیام نسیم لینک دهند.
استفاده غیر از این شکل ، یا قرار دادن لینک دانلود در وبلاگ ها ، شرعا و قانونا به عهده سرورانی که استفاده می کنند.
طبقه بندی:
برچسب ها: عربی هشتم، پاورپویینت گویا، روش تدریس، تدریس افعال،

تاریخ : جمعه 4 دی 1394 | 12:57 ق.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات

  • روینیا
  • معنوی
  • کارت شارژ همراه اول