تبلیغات
پیام نسیم

پیام نسیم
سعدی بزرگ فرماید: از دست دوست هر چه ستانی شکر بود/ وز دست غیر دوست، تَبَرزَد تبر بود 
قالب وبلاگ
صفحات جانبی
به نام خدا
قرار دادن لینک دانلود یا پاورپویینت در کانال ها ، گروه ها و در وبلاگ ها ، هیچ مجوزی ندارد و شرعا و قانونا به عهده سرورانی که استفاده می کنند.


در این پست ، پاورپویینت گویای پیام نسیم درس هشتم از عربی هفتم را تقدیم می کنم و بهتر دیدم به جای شرح و تفصیل درس ، تقریرات استاد عباچی عزیز را بیاورم که بسیار با ارزش تر از چیزهایی است که امثال بنده بنویسیم و راهگشای بسیاری از مشکلات همکاران در امر تدریس است.

ادامه مطلب یا همین جا را کلیک کنید.

التمارین:


تمرین اوّل: ترجمهٔ جمله های دارای فعل ماضی که سه جملهٔ نخست آیات شریفهٔ کلام الله مجید است. هدف آموزشی، ترجمهٔ جمله های دارای فعل ماضی است.
تمرین دوم: این تمرین نخستین بار است در کتاب طرّاحی شده است. تمرین جور کردنی همیشه مورد علاقهٔ دانش آموزان بوده است؛ زیرا تمرینی ساده و لذّت بخش است. حلّ این تمرین باید همراه با ترجمهٔ آن باشد.
تمرین سوم: دوره ای است بر آموخته های دانش آموزان در زمینه فعل ماضی همراه با تکرار برخی واژگان پرکاربرد در جملات.
هدف آموزشی این تمرین تقویت مهارت خواندن و شنیدن و ترجمهٔ عربی به فارسی است.

پرسش هایی از محضر استاد عباچی بزرگ و پاسخ های ایشان:
                          
سؤال خانم شرفی از اصفهان:
«من یه سوال خدمت همکاران واستادان محترم دارم که وقتی می خواهیم به تناسب اسم مخاطب وغایب فعل را آموزش بدیم نه باضمیر بلکه با اسم در این صورت چطوری بیان کنیم که نیاز به بیان غایب ومخاطب نباشه لطفا پاسخ بفرمایید. ممنون می شم هدفم اینه که ازحضور استاد بزرگوار بهره ببرم»
پاسخ استاد بزرگ ، دکتر عباچی:
«به نظر بنده به اول شخص ودوم شخص و سوم شخص نیاز ندارد ما به دانش آموز می گوییم کَتَبَ و کَتَبَتْ معنیش در فارسی نوشت ، شَرِبَ شَرِبَتْ به معنی نوشید.
شاید دانش آموز سؤال کند چرا دو فعل عربی مساوی یک فعل فارسی می شود؟
جوابش: در عربی مؤنث مذکر دارد و فارسی ندارد .سپس کتبا ، کتبتا ، کتبوا ، کتبن این چهار فعل به معنی نوشتند (بازهم عربی مؤنث مذکر مثنی دارد و فارسی ندارد بدین علت افعال عربی زیاد هستند)
حالا به دانش آموزان بگویید : شربا شربتا شربوا شربن به چه معنی هستند؟
دانش آموزان با قیاس به افعال بالا آنها را درست معنی خواهند کرد و اگر نتوانستند معنی کنند ،شما معنی کنید وبه ایشان تذکر دهید که قیاس کنند ....... افعال دیگر به این صورت درس دهید و قیاس کنید ومثال بزنید برای دانش آموزان ملکه می شود.
عزیزان شما اگر مخاطب و غایب و متکلم نگویید و ضمیر منفصل و متصل نگویید کجا با مشکل روبرو می شوید؟ من عرض کردم هو هی به معنی او است یعنی ضمایر را به عنوان یک واژه معنی کنید. کجا با مشکل روبرو می شوید؟ مثلاً اَلطالبُ ذَهَبَ دانش آموز بعد از این که معنی این دو کلمه را یاد گرفته حتما جمله مذکور خوب ترجمه خواهد کرد مثلا فرض کنید گفتیم الطلاب ....... و دو گزینه دادید یکیش ذهبوا و دیگری ذهبتم بنظر شما دانش آموز اشتباه خواهد کرد البته شما نباید گزینه های هم معنی بدهید مانند ذهبوا وذهبن و ما در کتاب هایمان هرگز چنین گزینه هایی مطرح نکردیم.
شکی نیست درست متوجه می شود وترجمه می کند چون عربی کار بردی یاد نمی دهیم بلکه دانش آموز می بیند و حکم صادر می کند.
بگذرید خود دانش آموز قیاس کند و فرق بین افعال را کشف کند.

*****************
دانش افزایی (برای دبیر ، نه برای دانش آموز)
1- آِلهَة: جمع إله است. در رسم الخطّ اوّلیّه قرآن حروف کشیدهٔ واو و الف و یاء نمایش داده نمی شد. بعدها این سه حرف افزوده شد. برخی کلمات بنابر شهرت با همان رسم الخطّ قدیمی نوشته می شوند و حرف الف در آنها نوشته نمی شود؛ مانند: هذا، رحمن، إله، ذلك
2- حُدود جمع حَدّ است. هرچند جمع است، ولی می شود آن را«مرز» ترجمه کرد.
3- لَبِسَ ، یَلبَسُ، لُبساً الثَّوبَ: جامه را پوشید. )امکان دارد با این فعل اشتباه شود: لَبَسَ، یَلِبسُ، لَبساً عَلَیِه الأمرُ: کار را بر او دَرهم و برهم و با مشتبه کردنش به چیز دیگری پوشانیده ساخت.) لاتَلِبسوا الحَقَّ بالباطِل حق را با باطل دَرهم میامیزید. البقرة 42
4- «حَفِظَ» فعل ماضی و به معنای «حفظ کرد» است. گاهی فعل ماضی و مضارع معنای دعا دارد؛ مثال: اللهُ یَحفَظُكَ! حَفِظَكَ اللهُ! خدا شما را حفظ کند!
5- حرف نفی «ما» فقط بر سر ماضی نمی آید؛ بر سر مضارع نیز می آید؛ مثال: ﴿ما یَنطِقُ عَنِ الْهَوَی﴾
6- «وَقَعَ» و «سَقَطَ» مترادف اند.
                                    

لینک های دانلود
اگر فونتها را قبلا نصب نکرده اید و فونتها به هم ریختگی دارد ، حتما از لینک زیر دو فونت B Titr  و Adobe Arabic را دانلود و نصب نمایید.
دانلود دو فونت بی تیتر و ادوبی عربیک که در این برنامه استفاده شده اند.


برای دانلود پاورپویینت گویای پیام نسیم درس هشتم از عربی هفتم ، لینک زیر را کلیک کنید  و پس از دانلود آن را به وسیله برنامه Winrar از حالت زیپ خارج کنید. ضمنا از آفیس 2013 یا لااقل از 2010 استفاده کنید. با 2007 درست کار نمی کند.

دانلود پاورپویینت گویای پیام نسیم درس پنجم از عربی هشتم سال93
                

کلیه پاورپویینت ها و مطالبی که در باره عربی هفتم و هشتم و نهم تهیه شده در لینک های زیر موجود است:
عربی هفتم
 http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/175/524603/Link/LArabi7.jpg

عربی هشتمعربی نهم  


برای دریافت کلیپ های آموزشی جدید و مباحث درسی ،  حتما وارد کانال پیام نسیم شوید. برای داشتن برنامه تلگرام حتما نیاز به گوشی پیشرفته نیست می توانید تلگرام را بر روی لپ تاپ یا کامپیوترتان هم نصب کنید.

آدرس کانال تلگرام پیام نسیم
https://telegram.me/payamenasim
http://barato.ir/wp-content/uploads/Telegram-0.png?9def89
اگر بر روی لپ تاپ یا کامپیوترتان ، تلگرام را نصب کرده اید برای ورود به کانال پیام نسیم بر روی تصویر بالا کلیک کنید.

*****************

استفاده از مطالب این پست در وبلاگ ها آزاد است به شرط این که لینک ها قرار داده نشود و بخش ابتدایی مطلب آورده شود و ادامه را به پیام نسیم لینک دهند.
استفاده غیر از این شکل ، یا قرار دادن لینک دانلود یا پاورپویینت در کانال ها و گروه ها و در وبلاگ ها ، شرعا و قانونا به عهده سرورانی که استفاده می کنند.طبقه بندی:
برچسب ها: پاورپویینت گویا، عربی هفتم، درس هشتم، 94، روش تدریس، استاد عباچی،
[ یکشنبه 18 بهمن 1394 ] [ 08:11 ب.ظ ] [ حجت الله عباسی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


هدف ازایجاد این وبلاگ تعامل باهمکاران محترم درتدریس درس عربی ودینی راهنمایی ونیزکندوکاوی درموسیقی وادبیات فاخراست.نام وبلاگ به خودی خودگویای هدف اخیراست.ضمنابرای حفظ دوستی ها قرارداریم واردبحث سیاست نشویم.اكثراوقات باید باوبلاگ باشم ولازم میدونم ازخانم مهربانم كه مشكلات راباصبوری تحمل میكنه تشكركنم.یاحق

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
امروز با لسان الغیب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

کتاب کار پیام آسمان نهم

دریافت کد ابزار آنلاین