به نام خدا

صبح  چهارشنبه 22 اردیبهشت 95 با حضور استاد عباچی نماینده محترم مؤلّفین کتاب های عربی جدیدالتألیف ، گروه سنگدلان؛  کادر دبیرستان فاطمیون منطقه 12 تهران و سرگروه آموزشی منطقه برگزار گردید.
ادامه مطلب یا همین جا را کلیک کنید.

در ابتدای این مراسم سرکارخانم شصتی مدیر دبیرستان ضمن خیر مقدم به مدعوین و دانش آموزان گفت : عربی جایگاهی ویژه در آموزش پیدا کرده و امروز این درس مقبولترین و دبیر آن محبوبترین دبیر دبیرستان است.

در ادامه اجرای دو  سرود به زبان عربی و برنامه بازدید از غرفه های دست سازه های عربی دانش آموزان بود و نمایندگان هر غرفه درباره کارهای خود و روش تدریس کلاسی شان توضیحاتی ارائه نمودند که با تشویق استاد عباچی همراه بود و توضیحات دانش آموزان که گاه به زبان عربی بود و نیز صحبت های دانش آموزان با استاد به زبان عربی ، زیبایی مراسم را صد چندان کرده بود.

استاد عباچی خطاب به آنان فرمودند : در مبحث زبان آموزی باید به دنبال تسهیل یادگیری و کاربردی کردن آن به صورت درک مطلب ، ترجمه متون و استفاده از ابزار آموزشی مکالمه باشیم.
ایشان ضمن ارزشمند خواندن کتاب های قبل ، قاعده محوری و کاربرد پایین آن ها را در پایان شش سال آموزش یکی از نقاط ضعف محتوای آموزشی این کتاب ها بیان کردند و گفتند: بارویکرد جدید و تحقیق و پژوهش درباره آموزش زبان عربی به عرب زبانان و غیرعرب زبانان ، کتاب های دوره اول با همت اساتید ارزشمندی که خود سال ها سابقه تدریس داشتند و هم اکنون نیز در کلاس مشغول تدریس هستند ، تألیف شده است.

ایشان هم چنین فرمودند: متن محوری و کاربرد قواعد در متن ، بومی سازی آموزش عربی مهم ترین مؤلفه های کتاب های دوره اول است که با همت والای استاد اشکبوس به زیبایی در این سه کتاب جمع شده است. 
نماینده مؤلفین تأکید کرد: نه تنها قواعد کم نشده است بلکه بیش از گذشته است امّا چیزی که سنگینی بار یادگیری را از دوش دانش آموزان برداشته است آموزش غیر مستقیم قواعد و حذف مطالب غیر ضروری است که امروزه نیز کاربردی هم ندارند.

آموزش سه رکن اساسی معلم ، محتوا و دانش آموز را دربرمی گیرد و نقش معلم از دو مورد دیگر بر جسته تر و مهم تر است.
ایشان ضمن تقدیر از همه دبیرانی که خود را با سیستم جدید همگام و همسو ساخته اند از خانم درودی دبیر ارزنده و خوش سلیقه دبیرستان فاطمیون تشکرنمودند.

سپس آقای عباسی عضو پایگاه کشوری عربی در سخنانی کوتاه ضمن تقدیر و تشکر از دانش آموزان و مسؤلین دبیرستان فاطمیون خصوصا سرکار خانم درودی گفت: تحول کتاب های عربی در بهترین و مناسب ترین زمان اتفاق افتاد. مطالبه مسؤلین ، دانش آموزان ، خانواده ها برای بهبود عملکرد کتاب های عربی از یک سو ، و از طرفی ورود استاد اشکبوس به مجموعه مؤلفین از سویی دیگر و همراهی معلمین دلسوز با محتوای جدید باعث همنوایی بیش از پیش گردید تا جایی که امروز در سراسر کشور نوایی زیبا و دلنشین  از بهترین کتاب های نونگاشت بین همه درس ها یعنی سه کتاب عربی جدیدالتالیف به گوش می رسد.


لازم به ذکر است که در ابتدا سری به مدرسه پسرانه شاهد ارشاد زدیم و از نزدیک با دانش آموزان جناب آقای شیخ عطار گپ و گفتگوی صمیمانه ای داشتیم که بررسی ها نشان می داد خوشبختانه اهداف آموزشی به خوبی به سرانجام رسیده است و در کنار آن اهداف ، نکاتی قواعدی که شامل اهداف نمی شود هم در ذهن دانش آموزان جا گرفته است بدون آموزش این امور و این نشان می دهد که سیستم جدید آموزشی علاوه بر اهداف اصلی ، به یک سری نکات جانبی هم رسیده است.

طبقه بندی: مباحث زبان عربی، خبرها و اطلاع رسانی ها،
برچسب ها: مدرسه فاطمیون، استاد عباچی، سنگدلان، عربی،

تاریخ : جمعه 24 اردیبهشت 1395 | 12:56 ب.ظ | نویسنده : حجت الله عباسی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic